Lipiec 2021
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Pogoda na jutro

Ks. prof. dr hab. Józef Budniak po raz trzeci w naszym kole.

015

 

W czwartkowy wieczór, 20 listopada, spotkaliśmy się   trzeci raz z ks. prof. dr hab. Józefem Budniakiem. Tematem, który nasz prelegent wybrał, to 50 rocznica wydania dekretu o ekumenizmie. Bo właśnie 21 listopada 1964 r. na II soborze watykańskim ogłoszony został Unitatis redintegratio – dekret o ekumenizmie określający postawę Kościoła katolickiego wobec ekumenizmu. Do tej pory stanowisko Kościoła katolickiego wobec ruchu ekumenicznego charakteryzowało się wielką rezerwą, w tym dekrecie widać już wyraźną jego akceptację. Tym razem Sobór Watykański uznał, że ruch ekumeniczny jest znakiem działania Ducha Świętego, a mottem była modlitwa Jezusa w przeddzień swojej śmierci: „Aby stanowili jedno”.

Ks. Budniak w ciekawy sposób przybliżył zebranym ten temat przytaczając szereg ważnych wydarzeń wskazujących na to, że dla wielu ludzi współczesnych ekumenizm jest czymś naturalnym. Również życie i działalność naszego papieża Jana Pawła II były wzorem do naśladowania w tym kierunku. Prelegent podkreślił też, że przez okres swojej pracy duszpasterskiej, szczególnie w Brennej, jako kapłan spotykał się z ogromną życzliwością, pomocą wyznawców Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na Śląsku Cieszyńskim bowiem około 60% to katolicy, 30% to właśnie wyznawcy Kościola ewangelicko-augsburskiego, a pozostałe 10% to wyznawcy innych wspólnot. I ten teren jest przykładem współpracy ekumenicznej od kilkuset lat dwóch najliczniejszych wyznań w Polsce.

Ta sytuacja zdopingowała chyba ks. prof. Budniaka, Przewodniczącego Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów, do organizacji właśnie w Cieszynie kolejnego Kongresu Ekumenicznego w sierpniu 1995 roku (pierwszy kongres z udziałem katolików, prawosławnych i protestantów odbył się już w r. 1907 na Morawach). Na naszym spotkaniu mieliśmy okazję obejrzeć krótką relację filmową z otwarcia cieszyńskiego kongresu z wypowiedziami kilku obecnych tam osób.

W kongresie wzięło udział 350 uczestników różnych wyznań z 16 krajów Europy, USA i Afryki. Uroczystego otwarcia pod hasłem Odnów nas przez modlitwę i pracę” w cieszyńskim teatrze dokonał ówczesny prezydent Polski Lech Wałęsa. Obecni byli również m. in. kardynał Henryk Gulbinowicz, biskupi : Józef Życiński, Andrzej Suski, Tadeusz Rakoczy oraz ambasadorzy Słowacji, Iranu i Chile.

Ks. prof. Budniak podkreślił, że pokłosiem tego kongresu były liczne działania na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Między innymi na Wydziale Pedagogiki cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w r. 1998 powstała specjalność dla katechetów katolickich i ewangelickich, która istniała niestety tylko 10 lat do momentu powstania Wydziału Teologicznego ze specjalnością dla nauczycieli. W marcu tego samego roku również na tej cieszyńskiej filii otwarto pierwszą, jedyną w Polsce na uczelniach państwowych i prywatnych, ekumeniczną kaplicę.

Nasz Gość znalazł również jeszcze czas na to, aby odpowiadać na nurtujące zebranych osób pytania, wyjaśniać trudne zagadnienia, a przede wszystkim obiecał, że jeszcze nas odwiedzi.

Helena Bartoszek.

Zdjęcia: Henryk Franek i Przemysław Lose.

 

Skomentuj

 

 

 

Można używać tych znaczników HTMLa

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>