marzec 2023
P W Ś C P S N
« paź    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Pogoda na jutro

Józef GRYCZ – ojciec i Józef GRYCZ – syn

IMG_1195            Kolejne spotkanie naszego koła MZC odbyło się 28 października o godz. 16,00 w sali widowiskowej w Zebrzydowicach. Tym razem gościł u nas potomek Józefa Grycza  –  Pan Karpeta Stanisław (Sławek), który przedstawił nam sylwetkę swojego dziadka i wujka.  Józef Grycz (1863 – 1943) senior, był znaną postacią w Zebrzydowicach, gdyż był  kierownikiem szkoły i przez 50 lat organistą kościelnym. Oprócz tego sprawował wiele funkcji  społecznych . Był  założycielem Straży Pożarnej,  Kółka Rolniczego i prowadził Kasę  Pożyczkową .   Z jego inicjatywy powstał pierwszy wodociąg, a woda z „Handzlówki” płynęła  do szkoły, kościoła oraz do zamku . Józef Grycz , był osobą bardzo szanowaną  wśród  społeczeństwa  , świadczy o tym fakt, że był wójtem Zebrzydowic. Jednym z potomków był syn, któremu przy chrzcie dano imię po ojcu – Józef. Józef Grycz – junior , od dzieciństwa był postrzegany jako osoba bardzo inteligentna i zdolna. Studiował we Lwowie i w Krakowie na Uniwersytecie Jagielońskim. Bardzo interesował się bibliotekarstwem. Jego wykształcenie zmierzało w tym kierunku. Pracował jako naukowiec  w Krakowie, Zakopanem, Kórniku i w Warszawie, gdzie przeżył wojnę i Powstanie  Warszawskie.  Jest autorem wielu publikacji naukowych, których tematem jest książka i bibliotekarstwo. Posiadał tytuł naukowy doktora i  profesora. Senior J. Grycz spoczywa na cmentarzu w Zebrzydowicach, zaś jego syn w Alei Zasłużonych na Powązkach w Warszawie.

Pan Sławek Karpeta bardzo szczegółowo przedstawił nam sylwetkę swojego dziadka i wujka. Jak się nam pochwalił posiada pamiątki , zdjęcia i dokumenty po zmarłych. W Bibliotece Narodowej w Warszawie , której Józef Grycz był jednym z założycieli znajduje się wiele wartościowych prac naukowych.

Na zakończenie przy kawie , herbatce i pysznych ciastach członkowie naszego koła zadawali P. Sławkowi wiele pytań , dotyczących ciekawego życia naszych rodaków. Wszyscy zebrani odśpiewali naszej jubilatce Pani Prezes tradycyjne  „100 lat” z okazji jej Urodzin.

1 komentarz do wpisu Józef GRYCZ – ojciec i Józef GRYCZ – syn

 • Stanisław ( Sławek)

  Bardzo serdecznie dziękuję Zarządowi Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kulturalnego i Pani Dyrektor Biblioteki za inicjatywę i zorganizowanie spotkania na którym mogłem przedstawić sylwetki mojego Dziadka Józefa Grycza i Wujka Józefa Grycza-juniora.
  Dziękuję także Panu Wójtowi i wszystkim licznie zgromadzonym Członkom Koła Macierzy ZC.
  Józef Grycz-senior był wyjątkową postacią życia społecznego w Zebrzydowicach. Wniósł trwały dorobek w rozwój naszej Gminy. Był Człowiekiem wspaniałym i szlachetnym.
  Jestem dumny z mojego Dziadka.
  Natomiast mój Wujek Józef Grycz – junior zapisał się w historii książki i bibliotekarstwa jako wybitny naukowiec, a także jako odważny Człowiek ratujący zasoby kultury polskiej podczas II wojny światowej.

Skomentuj

 

 

 

Można używać tych znaczników HTMLa

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>