marzec 2023
P W Ś C P S N
« paź    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Pogoda na jutro

Przedszkole w Zebrzydowicach

ochornka.jpg Budynek obecnego oddziału przedszkola w Zebrzydowicach został oddany do użytku we wrześniu 1990 roku.
W początku lat trzydziestych ubiegłego wieku władze Zebrzydowic czyniły próby otwarcia w Zebrzydowicach publicznego przedszkola, niestety nie udało się. Ale w 1930r. uruchomiona została za to „Ochronka im. Mieczysława i Lidii Gronowskich dla dzieci pracowników PKP w Zebrzydowicach”. Wybudowano ją podczas rozbudowy stacji granicznej w sąsiedztwie nowych 5 bloków mieszkalnych dla kolejarzy.
Sprawami organizacyjnymi i wyposażeniem zajmował się Henryk Holan, a wychowawczynią była Otylia Bubik. Jesienią 1938 r. placówkę tę zamknięto, a w zamian uruchomiono przedszkole w budynku szkoły nr 1 (starej szkoły). Wychowawczynią została Frankówna.


Podczas II wojny światowej czynne było we wsi niemieckie przedszkole tzw. Kindergarten, którym kierowała początkowo Gertuda Olszok z Frysztatu, po niej Helena Dawidek. Do tego przedszkola uczęszczało więcej dzieci z polskich rodzin aniżeli dzieci niemieckich urzędników. Po zakończeniu działań wojennych odremontowano starą szkołę i w niej ponownie otwarto dwuoddziałowe przedszkole, które zajmowało wówczas 2 sale do zajęć, szatnię, niewielką kancelarię, jadalnię i kuchnię. Pierwszymi wychowawczyniami były Marta Kroczek z Zebrzydowic i Hilda Jenkner z Łąk. W pierwszym roku zajęć uczęszczało do niego 65 dzieci. Kierowniczką była Maria Dziadek do r. 1947.
W 1968 r. zwiększyła się nieco powierzchnia przedszkola po zaadaptowaniu dotychczasowego mieszkania nauczyciela i uruchomieniu oddzielnego wejścia do przedszkola.
We wrześniu 1990 roku przeniesiono przedszkole do nowo wybudowanego budynku z dużymi funkcjonalnie i estetycznie urządzonymi salami zabaw i zajęć dla dzieci. Posiadającą wtedy trzy oddziały placówkę wyposażono w bogatą bazę środków dydaktycznych, sprzęt audiowizualny, później w komputer wykorzystywany w codziennej pracy z dziećmi. Budynek (na zdjęciu) otoczono dużym ogrodem z równie bogato wyposażonym placem zabaw. W roku szk. 2005/2006 przedszkole czynne od poniedziałku do piątku w godz. 6.30 – 16.00 liczyło 5 oddziałów, w tym 3 klasy „0”; obejmowało opieką 121 dzieci (66 w klasach „0”) i zatrudniało 8 nauczycieli mianowanych oraz1 kontraktowego.
Placówką kierowały do roku 2006 kolejno: Maria Dziadek (1946 -1947), Otylia Gabzdyl 1947 – 1968, Janina Kościelny 1968 – 1985, Irena Gabzdyl 1985 – 1992 i Maria Wawrzyczek od roku 1992.
Wybrane przez nauczycieli programy wychowania przedszkolnego dostosowano do potrzeb i możliwości dziecka. W nowatorskich metodach pracy z dziećmi wykorzystano elementy pedagogiki KLANZA, origami, techniki Freineta, metodę Dobrego Startu oraz MRR Weroniki Sherborne. Realizowany byl też autorski program wspierający aktywność muzyczną sześciolatków „Wesołe rytmy”. Od września 2005 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przedszkole dołączyło do Klubu Franklina (wcześniej do Klubu Czytających Przedszkoli).
Nawiązano współpracę z Kołem Przyjaciół Przyrody w Bielsku – Białej, PCK w Cieszynie. Od wielu już lat przedszkole utrzymywało ścisły kontakt z miejscowymi placówkami policji, straży pożarnej, z Biblioteką Gminną, urzędem Pocztowym, Domem opieki Społecznej „Bursztyn”, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Gminną Spółdzielnią Samopomocy Chłopskiej, Szkołą Podstawową w Zebrzydowicach i Szkołą Muzyczną w Cieszynie.
Prowadzono interesujące zajęcia dodatkowe rytmiki i języka angielskiego finansowane przez rodziców, bezpłatne lekcje religii i finansowaną przez Urząd Gminy w ramach Promocji Zdrowia naukę pływania na basenie przy ZS w Zebrzydowicach (pod opieką rodziców).
Tradycją stały się już takie imprezy i uroczystości jak; jasełka, andrzejki, Mikołajki, Barbórka, bal karnawałowy, spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dnia Dziecka, Powitanie Wiosny, Pasowanie na Przedszkolaka i Pożegnanie Starszaków, przeglądy zespołów tanecznych, festyn rodzinny, wycieczki, wyjazdy na przedstawienia i spotkania teatralne i wiele jeszcze innych imprez. Sukcesem przedszkola stały się wysokie lokaty w konkursach środowiskowych (plastycznych, tanecznych), dobre przygotowanie absolwentów do adaptacji i osiągania sukcesów w szkole oraz owocna współpraca ze sponsorami.
Przy organizacji różnorodnych uroczystości, wycieczek, okolicznościowych imprez, przygotowaniu wyprawek dla sześciolatków zawsze bardzo prężnie nauczycielkom pomagała Rada Rodziców.
Od 1 września 2004 r. zgodnie z uchwałą nr XVI/184/04 Rady Gminy Zebrzydowice z dnia 26 lutego 2004 r. 4 niezależne od siebie przedszkola na terenie gminy przekształcono w Gminne Przedszkole Publiczne w Zebrzydowicach przy ul. Makowej 1 z oddziałami w Kaczycach, Kończycach Małych, Marklowicach Górnych i Zebrzydowicach. 4 dotychczasowe placówki połączono w jedną administracyjną całość m.in. po to, aby uniknąć różnic w opłatach stałych i za wyżywienie dziecka w przedszkolu, co przy zróżnicowanej liczbie dzieci w poszczególnych placówkach na terenie gminy było nieuniknione. Dyrektorem tej połączonej placówki została Maria Wawrzyczek.

Bibliografia:
1. Bartoszek Helena i Ludwik; Wypisy z dziejów Zebrzydowic, Kaczyc, Kończyc Małych i Marklowic
Górnych, Cieszyn 2005.
2. Informacje przekazane przez dyrektora Gminnego Przedszkola Publicznego w Zebrzydowicach
–Bognę Caniboł.
3. Kronika Gminnego Przedszkola Publicznego Zebrzydowicach (od r. 2004).
4. Kroniki Przedszkola w Zebrzydowicach (do r. 2004).
5. Kronika Szkolna szkoły w Zebrzydowicach.

1 komentarz do wpisu Przedszkole w Zebrzydowicach

Skomentuj

 

 

 

Można używać tych znaczników HTMLa

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>